50-lecie Polskiej Macierzy Szkolnej
Polska Macierz Szkolna – hamburg
  • 50 lat
    działalności
  • 10 szkół
    w Niemczech
  • 250 dzieci
    objętych nauką języka polskiego
By - Julia Savalieva

Dzień Polonii w Polskiej Macierzy Szkolnej w Hamburgu-Neugraben

W naszej szkole w Neugraben odbyła się 3 maja 2019 po raz pierwszy uroczystość „Dnia Polonii”.

Przygotowania do tak doniosłego wydarzenia poprzedzone zostały zaprojektowaniem i wydrukowaniem kartki pocztowej, charakterystycznej dla naszej szkoły a następnie wysłanie jej do kilkudziesięciu ośrodków polonijnych na całym świecie.

 

Na uroczystość „Dnia Polonii” w Hamburgu-Neugraben przybyli uczniowie, ich rodziny, jak również przyjaciele szkoły Polskiej Macierzy Szkolnej.

Największym zainteresowaniem cieszył się konkurs dla rodziców i dzieci pt. „Polskie smaki/wypieki. Wyśmienita szarlotka/wyśmienity jabłecznik”. Przepis na najsmaczniejszy polski jabłecznik/polską szarlotkę został wybrany drogą anonimową – za pomocą emotikon przez uczniów, ich rodziców oraz zaproszonych gości.

Do konkursu przystąpiło kilkanaście osób, mamy i uczniowie. Wszyscy uczestnicy konkursu, zarówno uczniowie jak i rodzice zostali docenieni i nagrodzeni. Jabłeczniki były tak smaczne, że podjęcie decyzji, które ciasto jest najsmaczniejsze, okazało się nie lada wyzwaniem.

Podczas degustacji i wyboru najsmaczniejszego ciasta przeprowadziliśmy dyskusję na temat dwujęzyczności, a przede wszystkim odpowiadaliśmy na pytanie, jak wspierać nasze dzieci w pielęgnowaniu języka ojczystego. Wielu rodziców, już dorosłych dzieci, podzieliło się swoimi doświadczeniami.

Kolejnym punktem naszego programu było wykonanie polskiej flagi przez uczniów szkoły i ich rodziców.

Pod koniec uroczystości wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, mamy – piękne kosze wypełnione słodyczami a uczniowie bilety wstępu do „Świata Trampolin”. Wszyscy cieszyli się z tak pięknych nagród.

W dalszej części uroczystości uczniowie wyrecytowali krótkie polskie rymowanki oraz mieli również okazję do zaprezentowania swoich krakowskich strojów. Wspólny taniec „Poloneza” zjednoczył obecnych gości i zakończył naszą uroczystość.

Polska Macierz Szkolna w Hamburgu-Neugraben jest wspierana przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach projektu ” Pod znakiem białego Orła. Wspieranie oświaty polonijnej w Niemczech – kontynuacja” realizowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą

Opracowała: Agnieszka Beresińska